文档详情

外研版四年级英语上册模块4第二单元.ppt

发布:2018-10-19约1.33千字共23页下载文档
文本预览下载声明
Module4 Unit 2 How much is it ? 它多少钱? How much is it? Ten yuan. 它多少钱? 十元。 flower 它多少钱? 10元。 哦,不!花10元。 花?10元? ② dumpling dumplings What are you doing,Mum? 你正在做什么,妈妈? I’m making dumplings. 我正在包饺子。 Look Listen Say Do you want some dumplings? Yes,.../No,.... Can you go to buy some eggs? 你们能去买一些鸡蛋吗? Of course. 当然可以。 我们能帮助你吗? Can I help you? 我能帮助你们吗? We want some eggs.我们想要一些鸡蛋。 How much is it?它多少钱? 售:Six yuan for ten. 10个6元。 DA: Ten please.请来10个。 售: Here you are. 给你。 DA: Thank you.谢谢你。 Bye-bye.再见。 你想要一些米饭吗? 是的,麻烦了。 它多少钱? 它一元。 做蛋糕 把它放进平底锅。 put … in … 把……放进……里 ¥10 ¥6 ¥ 11 我能帮助你吗? 我喜欢这只 猴子。 它多少钱? 7元。 我想要它。 给你。 谢谢你。 How much is it? Its ...yuan. (提问价钱) Can I help you? Of course. (帮助别人) 1. fast food 快餐 2. make noodles 做面条 3. make dumplings 包饺子 3. make a cake 做蛋糕 4. put … in … 把……放进……里 ¥12 ¥ 11 ¥ 9 ¥6 ¥8 ¥7 ¥12 ¥10 ¥6 ¥9 Let’s talking about them. How much…? ……多少钱 ? flower 花 dumpling 水饺 help 帮助,帮忙 buy 买 What are they? money 钱 buy things 买东西 book football toy car school bag We can buy.... pencil Thinking (How to say when we are buying things?) 多少钱呢? Ask and answer How much is it? Its five yuan. How much is it? Its ten yuan. How much is it? It’s 2 yuan. ¥2 它多少钱? 2块钱。 How much is it? It’s 3 yuan. ¥3 How much is it? It’s 8 yuan. ¥8
显示全部
相似文档